Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bebekte sindirim
#1
Bebekte sindirim

Anne sütü ile bebeği emzirme işleminin anne açısından da büyük yararları bulunmaktadır. Doğumun tamamlanmasıyla birlikte bebeğini emzirmeye başlayan annelerde oksitosin hormonu salgılanmaya başlar. Bu hormon sayesinde doğumla açılan rahim kasları hızlı bir şekilde kasılarak rahmin kısa sürede iyileşmesini sağlar.

Ayrıca emziren annelerde meme kanserine yakalanma riski de azalmaktadır. Bu tıbben ortaya konulmuş bir açıklamadır. Ne kadar uzun süre emzirme gerçekleşir ise o denli koruma süresi artış göstermektedir. En sağlıklı gelişim için bebek beslenmesinde ilk 6 ay boyunca sadece emzirmenin önemi büyüktür. Anne sütü, damarlara etki yaptığı için romatizmal hastalıklara yakalanma riskini de en aza indirdiği biline diğer faydalardan biridir. Tüm bunlara fayda sağlarken bebeğinizin dışında kendi sağlığını için bile emzirmek büyük önem arz etmektedir. Bebek beslenmesinde anne sütüne yer verin.

Anne sütünde sindirime yardım eden 20’den fazla enzim vardır. Bu maddelerin bir kısmı bebekte sindirimi kolaylaştırırken bir kısmı hücresel düzeyde, mikropların vücutta etkisiz hale getirilmesi sırasında destek sağlar. Enzimler içinde en önemlisi lipazdır.

VMnO4R.png

Lipaz, özellikle sindirim sistemi tam gelişmemiş prematüre bebeklerde, yağın sindirilmesinde ve emilmesinde önemli rol oynar. Anne sütündeki lipazın paraziter hastalıkları önleyici etkisi vardır.

Anne sütüyle beslenen Bebekler de enfeksiyonlara karşı belirgin bir koruma vardır. Bu da bebeğin antibiyotik kullanımını önemli derecede azaltır.
Ara
Cevapla
|


Bu Konudaki Yorumlar
Bebekte sindirim - Yazar: nullsix - 11-08-2017, Saat: 04:45

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi